Historisch “stoefboek” van Napoleon over zijn keizerskroning gaat in Brussel onder de veilinghamer

PERSBERICHT

Het Brusselse veilinghuis Arenberg Auctions veilt één van de zeldzame historische “stoefboeken” van Napoleon. Net zoals we vandaag Instagram hebben om onze mooiste kiekjes te delen, had ‘de kleine korporaal’ zijn eigen “stoefboek”. Zo liet hij in 1806 een megalomaan boek maken waarin hij talloze details verzamelde over de kroningsplechtigheid van toen hij zichzelf tot keizer kroonde, inclusief prachtige illustraties, wetenswaardigheden over het verloop en zelfs de dresscode van zijn genodigden. Met z’n “stoefboek” wilde hij de historische gebeurtenis in het collectief geheugen van de mensheid opslaan.

Het Brusselse veilinghuis Arenberg Auctions pakt wel vaker uit met unieke historische kaarten, boeken en atlassen, die op wereldwijde aandacht kunnen rekenen. Onder de vele loten die op de veiling midden oktober onder de hamer gaan, zit met Napoleons “stoefboek” opnieuw een parel.

Even schetsen: op 2 december 1804 kroonde Napoleon zichzelf tot keizer in de Parijse Notre Dame. Daags voordien was hij nog snel in het huwelijk getreden met Joséphine de Beauharnais, want een keizer zonder keizerin, dat gaf geen pas. Hoewel ‘de kleine korporaal’ op dat moment zowat op het toppunt van zijn macht vertoefde, moest de kroning hem nog meer aanzien geven. Daarom werd de hele plechtigheid tot in de puntjes geregisseerd, met oog voor het kleinste detail.

Zo werd de Notre Dame voor de gelegenheid herschapen in een soort neo-klassieke tempel, en om de plechtigheid een air van goddelijke goedkeuring te geven, werd Paus Pius VII naar Parijs ontboden. Maar de kroon, die zette Napoleon liever eigenhandig op zijn hoofd. Volgens velen was het ‘een potsierlijke theaterstuk’, maar zonder twijfel is het hele gebeuren deel gaan uitmaken van de latere legendevorming rond Napoleon.

De keizer pakte het aan op zo’n manier dat het wel de geschiedenisboeken moest ingaan. Voor keizerin Joséphine werd een hermelijnen mantel gemaakt, die zo zwaar was dat ze bijna bezweek onder het gewicht. De kroonjuwelen van Karel De Grote - zijn grote voorbeeld - liet Napoleon vanuit Aken naar Parijs overbrengen. En een gouden koets getrokken door acht paarden moest hem naar de Notre Dame rijden, gevolgd door 25 andere koetsen, terwijl 80.000 soldaten langs de route de wacht moesten houden.

Instagram post van weleer

De eerste editie van dit historische “feestboek” uit 1804-1806 mag gezien worden als een zoveelste bewijs van Napoleons megalomane ideeën. Het boek, waarvan de band met goud is bestempeld, heeft een grootte van 66 op 47 cm en is geïllustreerd met 40 uiterst gedetailleerde koperplaten, gebaseerd op tekeningen van diverse kunstenaars.

Het boek somt de volledige gastenlijst op van de civiele, kerkelijke en militaire genodigden, inclusief VIP’s, en roemt een resem ‘heldendaden’ van Napoleon. Maar de aantrekkingskracht van het boek schuilt vooral in de illustraties die met veel gevoel voor detail - en grandeur - het hele verloop van de ceremonie toelichten, vanaf de aankomst bij de kerk over de zalving tot uiteraard ook de kroning door Napoleon himself.

“Dit boek kan je nog het best vergelijken met de Instagram posts van vandaag. Napoleon wilde hiermee zijn keizerlijke waardigheid en z’n plaats in de geschiedenis in de spotlights zetten. Bladerend door de vele illustraties in z’n ‘stoefboek’ krijg je bijna het gevoel dat je zelf aanwezig was”, zegt Henri Godts, expert bij Arenberg Auctions.

Met goud verguld

Kers op de taart zijn zeker de uiterst fraaie ‘modebeelden’ die erin weergegeven worden en een vlijmscherp zicht geven op de “dresscode” van de militairen, senatoren, edelen, tot zelfs de pages toe, die aanwezig waren. Het maakt meer dan duidelijk dat niet eender wat op de kroning gedragen mocht worden: de beschrijving over de juiste en gepaste ceremoniële kledij staan er netjes in opgetekend, en ter illustratie staan de afbeeldingen er telkens naast. Zeker de outfits van Napoleon zelf, die van z’n wederhelft Joséphine, en deze van de paus spreken tot de verbeelding.

“Het boek met een cover uit roodbruin leder is rijkelijk versierd met goudvergulde decoratie: de stempel van het keizerlijke wapen, het initiaal “N” en ook de bij, het symbool van Napoleon. Volgens bibliograaf Vinet was dit werk bij de val van het keizerrijk nog niet in omloop, en werd het in diezelfde periode in beslag genomen. Maar later zouden kopieën ervan ​ verspreid zijn”, aldus Henri Godts, veilingexpert.

De startprijs voor Napoleons’ “stoefboek” bedraagt 4000 euro.

Oude landkaarten en Cobra-collectie

De veiling bij Arenberg Auctions op 11 en 12 oktober heeft nog meer loten met een bijzonder verhaal in de aanbieding, met een waarde die varieert tussen 100 en 100.000 euro. Zo gaan er onder meer enkele uiterst zeldzame wereldkaarten, een editie van de aarde geprojecteerd vanaf de Noordpool (1713) en één van de oudste landkaarten van de Lage Landen (1540) onder de hamer. Ook een uitgebreide collectie van de Cobra-beweging zal worden geveild.

Ter info: de afbeeldingen mogen vrij van rechten gepubliceerd worden, mits expliciete vermelding van Arenberg Auctions.

PERSCONTACT

Henri Godts, Arenberg Auctions, henri@arenbergauctions.com, 0495 57 17 09

Dajo Hermans, Story Fwd, dajo@storyfwd.be, 0478 84 42 45

Website preview
Home - Arenberg Auctions
Arenberg Auctions gebruikt cookies om de surfervaring aangenamer te maken en om je persoonlijke instellingen en voorkeuren bij te houden. Cookies kunnen ook gebruikt worden door externe partijen, bijvoorbeeld Google Analytics om het gebruik van de site te meten of om advertenties te personaliseren. Welke cookies wij gebruiken en waarom?  Lees ons cookiebeleid
Arenberg Auctions

Persberichten in je mailbox

Over Story Fwd

Story Fwd focust op duurzame, maatschappelijke verhalen. Wij zijn een SR-bureau: geen "Public Relations", maar "Sustainable Relations".  Story Fwd helpt bedrijven en organisaties om hun duurzame plannen en projecten scherp te stellen. Dat is belangrijk, want duurzaam handelen is mooi, maar anderen ermee inspireren is het begin van elk nieuw duurzaam impactvol verhaal.